מפגש רביעי בסדרת משאבי אנוש בתנועה – סיכום מפגש ומצגות

דף הבית » בלוג » מפגש רביעי בסדרת משאבי אנוש בתנועה – סיכום מפגש ומצגות

מפגש רביעי בסדרת משאבי אנוש בתנועה – סיכום מפגש ומצגות

ב-22.4 נערך המפגש הרביעי בסדרת המפגשים "משאבי אנוש בתנועה" בהנחיית ניל"י גולדפיין ומורן דהן בקבוצת נירם גיתן. המפגש עסק בחשיבות הטכנולוגיה לתחום משאבי האנוש ומטרתו הייתה לתת כלים פרקטיים בנושא.

את המפגש פתחה ניל"י בסקירת המגמות המשפיעות על תחום משאבי האנוש, מגמות המביאות אותנו  להתנהל בעולם בהפרעה.

מורן המשיכה והעמיקה בהסברים על הטכנולוגיה כמסייעת ותומכת במשאבי האנוש בארגונים, החשיבות שיש לכלים אלו בניהול ההון האנושי וכיצד להטמיע נכון מערכות.

אלון רפאל- Head of Partnerships ב- connecteam הציג אפליקציה על טלפונים חכמים לניהול תקשורת פנים ארגונית וגילי שילוני- Head of Talent Acquisition and Mobility באלביט, הציגה מקרה אירוע של טיוב תהליכי גיוס בארגון.

תקציר המפגש והמצגות:

עולם בהפרעה – ניל"י גולדפיין

ניתן לאתר ארבע מגמות שונות וסותרות המשפיעות על הארגונים ומביאות אותם להתנהל בעולם משובש, בעולם בהפרעה.

 1. מהפכה טכנולוגית– פלטפורמות חדשות הנכנסות לארגונים ומשבשות את היחסים שבין הארגון לעובדיו ובין הארגון ללקוחותיו. תהליכים רבים נעשים היום בעזרתן של מערכות טכנולוגיות המתממשקות אחת לשנייה, ומתקבצות למערכת אחת של ביג דטה שממנה ניתן להסיק מסקנות, לקבל החלטות ולנהל תהליכים.
 2. טאלנטים– ארגונים כיום צרכים להתמודד עם שונות, ניהול עובדים מחמישה דורות, דור ה- Y שמהיר וטכנולוגי יותר מכולם, עובדים הנמצאים מפוזרים ברחבי העולם, עובדים מהבית ובעיקר עובדים שיודעים מה טוב בשבילם- איך, מתי וכמה לעבוד. היום העובדים מגדירים לעצמם את התפקיד מול המשימות. מה שנקרא בשפה המקצועית: Job Crafting.
 3. גלובליזציה– אין ארגון שהוא לא גלובלי, שלא מנהל קשרים, כאלו ואחרים, מחוץ לגבולות המדינה. אין קשר בין מיקום החברה, לאיפה נעשה הייצור ואיפה יושבים העובדים, מה שמשפיע על דיני עבודה, מיסים, חופשים/חגים, תרבות ארגונית וכדומה.
 4. רגולציה– ההתנהגות הצרכנית מחייבת את הרגולציה להראות יותר נוכחות ולהיות יותר מעורבת. הצרכנים היום כבר לא מוכנים "לקבל מה שמאכילים אותם". נילי"י הציגה את הדוגמא של פולסווגן, שהתהדרה בנתוני פליטה נמוכים ואז התברר שהתוצאות זויפו. הוגשו מספר תביעות ייצוגיות והחברה נקנסה בקנס של 4 מיליארד דולר.
  רצ"ב קישור לסרטון פרסומת של פולסווגן אותו הזכירה ניל"י: https://www.youtube.com/watch?v=RMFaBXiBaZA

כל זה מחייב את הארגונים להתנהל במצב של "עולם בהפרעה".

טכנולוגיה למשאבי אנוש – איך עושים את זה? מורן דהן דירקטורית בכירה לפתרונות הון אנושי בקבוצת נירם גיתן

מורן הציגה את השינויים בהתייחסות לעובדים בארגונים. תחילה דובר על גוף שכונה מנגנון ומשק, משם המונח התפתח לכוח אדם, עבר לטיפול במשאבי אנוש וכיום מדברים על הון אנושי או טאלנט.

באותו אופן, חלו גם שינויים בתיעוד הנתונים בעולמות של הון אנושי. בעבר הכול תויק בקלסרים, אחר כך תיעדנו בטבלאות וקבצי אקסל, עברנו למיכון תהליכים, לאינטגרציה בין מערכות, מערכות מבוססות נתונים ותכנון והיום רובינו משתמשים באפליקציות המייצרות ממשק קל, פשוט ואינטואיטיבי. כזה שלא דורש למידה (כגון הוייז והווטסאפ) כך גם הכלים שארגון נותן לעובד ולמנהל לנהל את הקריירה של העובד.

במרבית הארגונים בישראל, הנתונים אודות העובד והתהליכים בארגון מתועדים במערכות שונות: דיווח שעות, שכר, משוב ועוד ובעצם כל מערכת צריכה עדכון ידני בנפרד. כך קורה, שכל מערכת, אם התיעוד והעדכון לא נעשה באופן מסודר, יכולה להציג מספרים שונים אודות כמות עובדים למשל ואז היכולת לנתח נתונים ולהסיק מסקנות, אינה מדויקת.

בשנים האחרונות, חל שינוי דרמטי בטכנולוגיות HR. לא עוד מערכת שתענה רק על צרכי HR אלא מערכת המתמקדת באנשים. העובד עצמו מצפה לקבל מערכת שתייצר אצלו חוויה חיובית ושתהיה ידידותית, כלי שיעזור לו לתקשר עם הארגון ויהווה עבורו כלי עבודה. המערכות צריכות לשרת את העובדים ולא רק את הארגון ומשאבי האנוש.

מורן ציינה מהי הדרך הנכונה להטמעת מערכת והציגה מהו תהליך העבודה הנכון:

יזום > תכנון > יישום ואינטגרציה > בדיקות והדרכות > הטמעה > תמיכה

הטמעת מערכות צריכה להיעשות בשלושה ממדים:

 1. מערכות– אילו מערכות קיימות והשוואה של רצוי מול המצוי
 2. תהליכים– שילוב ורתימה של מחלקת ה- IT ,ההנהלה הבכירה- והמנהלים בשטח, יחד עם ה- HR
 3. תפישה– איך מודדים שהצלחנו? לכל ארגון יש אלמנטים שונים למדידה

הוצגו הקריטריונים לבחירת מערכת HR:

 1. מערכת פשוטה ואינטואיטיבית, שתהיה ידידותית למשתמש
 2. מערכת שתתאים עצמה לצרכים הארגוניים- אם יש עובדים באתרים שונים, שתוכל להיות מותאמת לרגולציה המקומית
 3. מערכת גמישה כזו שהארגון יוכל להוסיף רכיבים ואופציות בהתאם לצרכיו
 4. מערכת שתדע לסייע בקבלת החלטות על-ידי אספקת דו"חות והצגת נתונים
 5. יכולת אינטגרציה עם מערכות קיימות
 6. מערכת שהעלויות שלה יהיו מוצדקות ומתאימות לדרישות
 7. Benchmark – איזה מערכות יש לארגונים אחרים שדומים לי? חשוב לבדוק מערכות, לשאול שאלות, יתרונות, חסרונות. לא כל מה שמתאים לארגון X יתאים לי

להורדת המצגת של מורן

אפליקציה היושבת על טלפונים חכמים, נגיש וזמין גם בארגונים בהם אין מחשב לכל עובד
פתרון למחויבות ארגונית – אלון רפאל Head of Partnerships ב- connecteam

אפליקציה לתקשורת פנים ארגונית היושבת על ענן ומגיעה על אחרון העובדים. האפליקציה מאפשרת הדרכות, ניהול תהליכי עבודה, עדכון באירועים, מידע, שיתוף מסמכים, אודיו, סרטונים וכל פלטפורמות המדיה השונות. המטרה הינה לחבר את כל העובדים, גם אלו שמפוזרים גיאוגרפית, אלו שאין להם עמדת עבודה עם מחשב נייח או מחשב נייד. האפליקציה זמינה בחנויות המובייל, ללא סיסמא או הזנת פרטים- מה שמקל על העובדים.

אלון הציג מהם האתגרים בתקשורת הפנים ארגונית:

 • איך מחברים את אחרון העובדים
 • מה מייצר מחוברות (Engagement)
 • מה נכון לתקשר באמצעים דיגיטליים
 • מדוע תהליכים שהיו נכונים ב- offline אינם מתאימים למובייל
 • מי אחראי להטמעת השינוי בארגון
 • איך מצליחים להטמיע את השינוי לאורך זמן.

להורדת המצגת של אלון

תהליכי גיוס באלביט- גילי שילוני Head of Talent Acquisition and Mobility

גילי הציגה את האתגרים בתהליכי גיוס באלביט. היא הציגה כיצד בשנה האחרונה נבנה מערך גיוס מטה שמרכז את כלל הצרכים של הארגון ומבנה תהליך אחד לגיוס.

גילי שיתפה באתגרים המרכזיים של גיוס באלביט: הרגישות הביטחונית משפיעה על כל חווית המועמד והיכולת לנהל שקיפות בתהליך, גיוס למשרה שאין למגייס/ת את הפרטים המלאים על המשרה, המעבר לגיוס מטה, מעורבות ומקצועיות המנהלים בתהליך הגיוס, קיצור משך תהליך הגיוס, מעורבות מכונים ופסיכולוגים חיצוניים בתהליך, מיתוג מעסיק ועוד.

בין היתר גילי שיתפה כי מנהלים שותפים מרכזים בתהליך הגיוס והם מבצעים את הראיונות המקצועיים. בתקופה האחרונה העבירו למנהלים סדנאות גיוס פנימיות, בכדי להקנות למנהלים כלים נוספים לניהול ראיון ומיתוג העבודה באלביט.

Speed Date

בחלק האחרון ערכנו מפגש טעימות של מערכות בשלושה תחומים מרכזיים של הון האנושי:

 • מערכות תיקי עובדים
 • מערכות למידה
 • מערכות יעדים ומשוב

הצגנו בקצרה מה כל מערכת יכולה לתת לארגון, והצגנו טעימה מתוך מערכות שונות.

להורדת מצגת Speed Date

לסיכום…

בהקשר של היחסים בין משאבי אנוש לטכנולוגיה, המליצה ניל"י בחום על הספר "המקור" מאת דן בראון. ספר מתח המתאר את הפילוסופיה של מערכת היחסים בין האדם לבינה המלאכותית.

ספר נוסף , מומלץ, המסביר בפירוט את המושג "עולם בהפרעה" הוא ספרו החדש של רם יאולוס, מנכ"ל קבוצת נירם גיתן. בספר מנתח יאולוס את המגמות המשפיעות על עולם העסקים ואיך ארגונים מתאימים את עצמם לעולם המשתנה.

סרט שגם הוא מציג את מערכת היחסים בין האנושות לבינה המלאכותית הוא "בלייד ראנר", וסרט נוסף אשר מתאר מערכת יחסים בין מציאות למציאות וירטואלית הוא Player Number 1- שחקן מספר 1. סרט עתידני קרוב. לא רחוק היום שנגיע למציאות הזו.

מקווים שנהניתם. נשמח מאוד לארח אתכם במפגש האחרון בסדרה שייערך ביום שלישי, 22.5. המפגש יעסוק במחוברות העובד ותפקיד ה-HR בעידן הנוכחי. לינק לרישום: https://www.nggconsult.co.il/hr_in_motion_may_meeting

מאת |2018-07-05T17:07:09+03:0023 אפריל , 2018 |